Aktivity v Budapešti

Budínský hrad

Mezi nejvýznamnější památky hlavního města Maďarska – Budapešti patří Budínský hrad z XIII. století, který byl vybudovaný po vpádu Tatarů panovníkem Bélou IV. Celá hradní čtvrt je dlouhá 1 km a jsou v ní 3 kostely, historické budovy, muzea, galerie, restaurace a hotely. Jedním ze symbolů celého Maďarska je Královský palác, který byl velmi často cílem obléhání a válek s Turky, Habsburky, byl několikrát zničen a znovu postaven. Dnes je v jeho prostorách Maďarská národní galerie, Historické muzeum a Státní knihovna. V Sándorově paláci je sídlo úřadu prezidenta republiky.

Nejvíce navštěvovaným místem je Matyášův chrám – kostel s nádhernou gotickou věží byl po několik století korunovačním chrámem uherských králů. Uvnitř chrámu jsou uloženy v sarkofágu ostatky krále Bély III. Je zde umístěna sbírka církevních uměleckých památek.

Vedle Matyášova chrámu byla v roce 1895 na místě středověkého trhu s rybami postavena Rybářská bašta. Je hojně navštěvována turisty pro nádhernou vyhlídku na město. V sousedství historických památek Budínského hradu se nachází hotel Hilton, který ihned po svém uvedení do provozu získal titul Hotel roku.

Parlament

Na opačné straně Dunaje je největší a nejrozsáhlejší stavba Maďarska – Parlament – je zde sídlo Národního shromáždění, je zde kancelář prezidenta republiky. Byl vybudován v roce 1904 a vypíná se nad dunajským nábřežím. Jsou zde uloženy uherské korunovační klenoty – královská koruna, žezlo, královské jablko a renesanční meč. Nedaleko je největší církevní stavba v Budapešti – bazilika sv. Štěpána.

Vrch Gellért

Na vrchu Gellért objevíme dřívější pevnost a dnes museum – Citadelu, ze které je nejkrásnější vyhlídka na budapešťské panorama zapsaného do Seznamu světového kulturního dědictví. Na vrcholu je 14m socha postavená na památku osvobození Budapeští, na jižní straně úbočí je socha biskupa Gellérta s půlkruhovým sloupovím.

Tropikárium - Oceanarium a Zoo

Uvidíte akvária s rybami ze všech světových oceánů, barevné korály, budete se procházet v tunelu se žraloky a rejnoky a to vše budete pozorovat z bezprostřední vzdálenosti. Budete moci sledovat krokodýly, pavouky, žáby. Areál je otevřený celoročně.

Další atrakcí je zoologická zahrada.

Náměstí, ulice, ostrovy na Dunaji

Nejimpozantnějším náměstím Budapešti je náměstí Hrdinů (Hósök tere) s 36 m vysokým sloupem se sochou archanděla Gabriela. Architektonickými skvosty náměstí Hrdinů jsou budova Muzea krásných umění a Výstavní hala.

Andrássyho třída je pokladnicí architektury z konce XIX. století, pro kterou se staly vzorem pařížské bulváry – je zde velkolepá budova Opery, nájemní domy s vnitřními dvoranami s nádhernou výzdobou. Pod jejím povrchem vede první a nejstarší podzemní dráha v Evropě. Je zde umístěno mnoho muzeí a galerií.

Hlavní tepnou Budapešti je ulice Váci. Na této ulici i v přilehlých ulicích a uličkách se nachází velké množství značkových obchodů, klenotnictví, starožitnictví, jsou zde kavárny a restaurace.

Místem oddechu a relaxace v Budapešti je Markétin ostrov, který byl obydlen už ve XII. století. Dnes je místem, kde je zákaz vjezdu motorových vozidel a kde můžete v klidu jezdit na kolečkových bruslích, běhat, hrát tenis, nebo se nerušeně procházet.

Určitě nezapomneňte v rámci prohlídky města podniknout vyhlídkovou plavbu po Dunaji, protože takto uvidíte většinu historických památek opět z jiného pohledu.

Budapešť patří mezi nejkrásnější města v Evropě pro své historické památky, nádherné panorama, termální lázně, restaurace a kavárny. Právě spojení návštěvy Budapešti s ubytováním ve wellness hotelu Aquaworld Resort Budapešť **** a zábava a relaxace v aquaparku Aquaworld Vám přinese spokojenou dovolenou plnou zážitků.